Zagraniczne media o „reformie”

Planowany przez rządzącą koalicję demontaż II filara systemu emerytalnego spotkała się z krytyką nie tylko polskich ekspertów, lecz także zagranicznych mediów ekonomicznych. Poniższe artykułu doskonale pokazują, że szykowany przez rząd skok na oszczędności wywołał powszechne oburzenie także poza naszym krajem.

  • Il Sole 24 ore, 6 grudnia 2013 r.
    Nie jest to reforma reformy, raczej jej sabotaż. (…)Ale drapieżna polityka nie ma skrupułów, aby niekorzystne rozwiązania nazywać zdroworozsądkowymi, gdy łatwo można zdobyć pieniądze.
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Bloomberg, 4 grudnia 2013 r.
    Niezdolność polskiego rządu do zarządzania krajowymi finansami publicznym nie może być naprawiona lub zakamuflowana przez rozwiązywanie reform, które działają.
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Financial Times, 25 listopada 2013 r.
    Jestem rozczarowany, że polski system funduszy emerytalnych jest składany w ofierze na ołtarzu problemów fiskalnych” – powiedział cytowany przez „FT” Matthias Siller, menedżer inwestycyjny w Baring Emerging Europe.
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Wall Street Journal, 17 października 2013 r.
    Proponowane zmiany w systemie emerytalnym nie zapobiegną kryzysowi zadłużenia w przyszłości, a jedynie pogorszą sytuację finansów publicznych, emerytów i ubezpieczonych
    Źródła: Przejdź do artykułu2
  • New York Times, 10 października 2013 r.
    Mujtaba Rahman, dyrektor ds. europejskich w Eurasia Group (firma konsultingowa, zajmująca się również analizą ryzyka w polityce) zauważa, że “zaufanie pomiędzy obywatelami a państwem w Unii Europejskiej od dawna jest minimalne, a podejmowanie takich kroków jeszcze bardziej je osłabi
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Bloomberg, 10 października 2013 r.
    OFE będą musiały utrzymywać 75 proc. aktywów w akcjach” – rządowa reforma emerytalna w bloomberg.com
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Peníze.cz, 20 września 2013 r.
    To, co dzieje się w Polsce, ma niestety bardzo niewiele wspólnego z faktycznym rozwiązywaniem problemów emerytalnych, a bardzo dużo wspólnego z nędznym zarządzaniem państwem. (…) 
    Zamiast próbować za pomocą sprawnego rządzenia stworzyć zrównoważony budżet, likwiduje się przyszłe świadczenia obywateli tylko po to, by zyskać jednorazowy zastrzyk gotówki. Takie działanie jest bardzo krótkowzroczne, a przede wszystkim nie rozwiąże problemów systemu emerytalnego.
    Źródła: Przejdź do artykułu2
  • Expert.ru, 19 września 2013 r.
    Bez wątpienia Polska będzie kontynuować zadłużanie się, wykorzystując takie możliwości, do czasu, gdy w pewien przepiękny dzień nie zostanie w prywatnym sektorze już nic, co można by skonfiskować
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Forbes, 17 września 2013 r.
    Steve Forbes: „To złodziejstwo. Rząd nacjonalizację nazywa naprawieniem emerytury. Duchy Stalina i Lenina chichoczą”
    Źródła: Przejdź do artykułu2
  • Imperiya.by, 13 września 2013 r.
    Jest to najnowszy przykład tego, jak emerytura obywatela każdego kraju może zostać zagrożona przez działania władz w dowolnym momencie i nie ma jakichkolwiek gwarancji, że chwilowe kaprysy rządu nie okażą się ważniejsze niż interesy tysięcy obecnych i przyszłych emerytów
    Źródła: Przejdź do artykułu
  • Deutsche Wirtschafts Nachrichten, 8 września 2013 r.
    Dług publiczny Polski się zmniejszy, więc rząd znów będzie mógł się więcej zadłużać
    Źródła: Przejdź do artykułu