Aktualności

Szanowni Państwo,

W listopadzie ubiegłego roku, jako inicjatorzy kampanii NieZaglosuje.pl, zaapelowaliśmy do parlamentarzystów o głosowanie przeciw niekorzystnej dla obywateli ustawie, na mocy której zostały przejęte oszczędności emerytalne 16 milionów Polaków zgromadzone w II filarze. My, przedstawiciele młodego pokolenia, obiecaliśmy, że nie zagłosujemy na polityka, który zagłosuje za tymi szkodliwymi zmianami.

W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego przygotowaliśmy specjalną wersję „czarnej listy” opublikowaną na www.NieZaglosuje.pl, na której znalazło się 42 posłów i senatorów, kandydujących w eurowyborach .

Przygotowaliśmy również specjalne infografiki oraz krótkie filmy prezentujące sylwetki kandydatów, którzy zagłosowali za szkodliwymi zmianami systemu emerytalnego. Materiały rozesłaliśmy do mediów zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich, a także do wszystkich posłów i senatorów. Nasi wolontariusze zorganizowali również happeningi w swoich miejscowościach.

Sukces kampanii, w którą od początku zaangażowane były 22 organizacje w tym m.in. Forum Młodych Lewiatan, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Liberte!, Stowarzyszenie KoLiber jest jednoznaczny. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej spośród 42 kandydatów, których kandydaturze byliśmy przeciwni, mandatu nie uzyskało aż 35 osób, co stanowi 80 proc. „czarnej listy”. Wśród przegranych znalazł się m.in. Jan Vincent-Rostowski, który był inicjatorem niekorzystnych zmian w systemie emerytalnym. Pomimo faktu, że startował z pierwszego miejsca na liście i był niewątpliwym faworytem w swoim okręgu, aktywna kampania NieZaglosuje.pl, uświadamiająca wyborcom jego decyzje, przyniosła oczekiwany rezultat.

Liczymy na zaangażowanie obywateli w kolejne inicjatywy, o których będziemy na bieżąco informować. Interesujmy się działaniami parlamentarzystów. To oni podejmują decyzje w naszym imieniu, których konsekwencje ponosimy my. Politycy muszą być świadomi indywidualnej odpowiedzialności za swoje działania. Hasło „Nie zagłosuję na polityka, który zagłosuje za niekorzystnymi propozycjami” pozostaje aktualne przy wszystkich kolejnych wyborach.

Pozdrowienia,

Inicjatorzy kampanii NieZaglosuje.pl

ogolna-page-001